Wybór dywanu dla dziecka — o czym warto pamiętać?

Wybór dywanu dla dziecka — o czym warto pamiętać?

Wybór dywanu dla dziecka — o czym warto pamiętać?

Aranżując zamieszkany przez dziecko pokój, często stawiamy przede wszystkim na praktyczność i bezpieczeństwo mebli. Nic w tym dziwnego. Każdy chciałby przecież, aby jego pociecha dobrze czuła się we własnych czterech ścianach. W takich okolicznościach sam zakup dywanu nierzadko schodzi na dalszy plan. Zazwyczaj liczy się tylko to, aby wpasowywał się on w estetykę pomieszczenia oraz chronił zadbaną podłogę przed efektami pełnych fantazji zabaw. Tymczasem można oczekiwać znacznie więcej!

Dywany dla dzieci nie muszą być nudne

Najpierw przyjrzyjmy się temu zagadnieniu z perspektywy mieszkańca dziecięcego pokoju. Im jest on młodszy, tym więcej mamy możliwości dokonania naprawdę ciekawego wyboru. Dywany dla dzieci, które w swoich ofertach mają różne sklepy, imponują bogactwem wzorów oraz krojów. Chłopcy z pewnością ucieszą się z motywów przedstawiających ulice lub plany miast, dziewczynkom do gustu przypaść mogą np. desenie ułożone w planszę do gry w klasy. A możliwości jest przecież znacznie więcej. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań.

Jakie korzyści może przynieść wybór takiego „zabawowego” dywanu? Przede wszystkim doskonale wpisze się on w radosną koncepcję pokoju dla dziecka, a w dodatku stanie się „naturalnym” środowiskiem zabawy. Co więcej, maluch, doceniwszy wygląd wykładziny, na pewno z większą uwagą zadba o jej czystość.

Dywany dla dzieci i bezpieczeństwo

To zagadnienie szczególnie ważne dla rodziców, zwłaszcza jeśli ich pociecha jest w naprawdę młodym wieku. Szczególną uwagę warto zwrócić tutaj na miękkość i grubość materiału, dzięki której ewentualne potknięcia i upadki nie będą poważnym zagrożeniem, a samo siedzenie, pełzanie, skakanie po dywanie sprawi wiele radości. Ale to nie wszystko. Ogromne znaczenie ma również czystość. Właśnie z tego względu rośnie popularność antyalergicznych modeli dywanów. Ich zakup wiąże się oczywiście z nieco większym wydatkiem, lecz w zamian pozwala chronić dzieci przed zagrożeniami wynikającymi z obecności w tkaninie roztoczy.

Co wybrać?

Jeśli chodzi o dywany dla dzieci, najlepszym połączeniem zdają się być modele antyalergiczne, których powierzchnię przyozdobiono atrakcyjnymi wzorami, jak chociażby dywany Elies. Niemniej godne rozważenia są także opcje bardziej oszczędne, a więc np. tylko z odpowiednimi motywami graficznymi. Należy jednak mieć na uwadze to, że w przypadku takiego rozwiązania konieczne jest położenie znacznie większego nacisku na codzienne porządki.