Typy bukietów

Typy bukietów

Typy bukietów

Bukiet jest najbardziej podstawową kompozycją wykonywaną z ciętych kwiatów. Zamawiane są one na bardzo różne okazje. Istnieje kilka podstawowych typów bukietów, które klienci mogą zamówić w każdej kwiaciarni. Jakie one są?

Nosegay

To niewielkich rozmiarów bukiet o okrągłym kształcie. Do układania tego bukietu wykorzystuje się jedynie gatunki kwiatów kwitnących. Bukiet nosegay powstaje z bardzo mocno ułożonych kwiatów. Na koniec owija się je taśmą florystyczną i związuje prostą wstążką. Bukiet nosegay jest prosty, ale bardzo elegancki. Być może jego elegancja wynika właśnie z prostoty. Bukiety nosegay można układać z bardzo wielu kwiatów, najczęściej wybierane są:
róże;
kalie;
lilie;
gerbery;
konwalie;
frezje.

Bukiet biedermeier

To bardzo popularny typ bukietów. Po raz pierwszy bukiety te pojawiły się w XIX wieku. Wyróżnia się kulistym kształtem oraz tym, że kwiaty układa się w okółkach. Każdy okółek może być ułożony w kwiatów w innym lub w tym samym gatunku. Wielkość kwiatów także może być różna, zależy od tego, jaką technikę układania wybierze florysta. Kiedyś układano bukiety w stylu biedermeier tylko z róż. Bukiety w stylu biedermeier od początku swojego istnienia były bardzo bogate, stąd obecnie wykańcza się je kryzą z koronki lub tiulu.

Bukiet kaskadowy

Pojawił się w polskich kwiaciarniach w latach 80. XX wieku. Po kilku latach został jednak zapomniany, obecnie powraca w wielkim stylu. Cechą charakterystyczną tego bukietu jest sposób jego układania; skończony bukiet ma spływać ku ziemi, jak kaskada wody w górskim wodospadzie. Wymaga użycia dużej ilości różnych gatunków kwiatów, zieleni dekoracyjnej i różnych ozdób. Najwięcej kwiatów znajduje się na jego górze, im bliżej jego końca, tym jest ich mniej.

Pomander

Rzadko spotykany typ bukietu. Mimo że ma kulisty kształt nie przypomina bukietu w stylu biedermeier. Różni się od niego przede wszystkim tym, że nie ma rączki do trzymania. Kwiecistą kulę zawiesza się na ozdobnym łańcuszku lub wstążce. Można go trzymać w dłoni lub założyć na rękę.