Konsolidacja kredytów – kiedy warto?

Konsolidacja kredytów – kiedy warto?

Konsolidacja kredytów – kiedy warto?

Konsolidacja kredytów pomaga uzyskać środki na wcześniejszą spłatę posiadanych zobowiązań i zmienić je w jeden, duży kredyt. Pozwala to łatwiej zapanować nad finansami, a tym, którzy mają problem ze spłaceniem zobowiązań, pomaga wybrnąć z trudnej sytuacji.

Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny, żeby nie postąpić zbyt pochopnie i nie ponieść zbędnych, wyższych kosztów?

Raty trudne do upilnowania

Posiadanie wielu drobnych kredytów, które trzeba co miesiąc stopniowo spłacać i pamiętać o kilku ratach, bywa przytłaczające. Nie każdy chce lub ma możliwość ustawienia przelewów cyklicznych, dlatego czasami jedna lub druga opłata może wylecieć z głowy. To z kolei od razu generuje trudną sytuację – bank nalicza karne odsetki, przysyła stresujące napomnienia do zapłaty, pożyczka lub kredyt stają się jeszcze kosztowniejsze… Kredyt konsolidacyjny pozwala w takich sytuacjach odzyskać panowanie nad wydawaniem pieniędzy i nad szeroko rozumianym, comiesięcznym budżetem. Ostatecznie o wiele łatwiej jest pamiętać o regularnym zapłaceniu jednej raty, której wysokość jest z góry wiadoma.

Ryzyko wzrostu zadłużenia

Konsolidowanie kredytu bywa także ratunkiem dla tych osób, które nadmiernie się zadłużyły i obecnie spłacanie swoich zobowiązań przekracza ich finansowe możliwości. Założenie kredytów konsolidacyjnych głosi, że wyliczona w ich ramach rata powinna być mniejsza, niż suma dotychczas płaconych rat. Dlatego, choć w ostateczności kredyt tego typu jest droższy, łatwiej jest go finansowo udźwignąć i spłacać regularnie. To ratunek przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia – kredyt na spłatę kredytu, który jednak nie generuje jeszcze poważniejszych długów.

Wolna nieruchomość i konsolidacja pod hipotekę

Warto również przemyśleć konsolidację, gdy posiada się wolną nieruchomość. Istnieje odmiana kredytu konsolidacyjnego, w którym zabezpieczenie stanowi właśnie posiadana przez klienta nieruchomość. Takie zabezpieczenie powoduje, że cały kredyt staje się odpowiednio tańszy. Kredyty bez zabezpieczenia niestety zwykle są drogie i w ostateczności mogą się po prostu nie opłacać.