Jak wybrać lokatę bankową?

Jak wybrać lokatę bankową?

Jak wybrać lokatę bankową?

Mimo wprowadzenia na rynek finansowy wielu innowacyjnych produktów w sektorze oszczędzania, rozwiązań nowoczesnych i łączących w sobie kilka funkcji tradycyjne lokaty bankowe nadal cieszą się ogromną popularnością zarówno w przypadku drobnych prywatnych inwestorów jak i większych organizacji i podmiotów.

Bezpieczeństwo

Dzieje się głównie tak dlatego, że w odróżnieniu od bardziej zyskownych instrumentów wyróżniają się jednak bezpieczeństwem zarówno zgromadzonych środków jak i pewnością co do prognozowanego zysku. Jest więc to instrument bezpieczny i pewny i stąd jego ogromna nadal popularność szczególnie wśród tych podmiotów, które potrzebują solidnego zaplecza finansowego a nie są zainteresowane obarczonymi ryzykiem inwestycjami. Lokata to produkt prosty, przejrzysty, co prawda relatywnie z niewielkim zyskiem, ale z góry znanym, przewidywalnym. To pewny i bezpieczny instrument finansowy.

Jaką lokatę wybrać?

Oferta bankowa w sektorze produktów jakimi są lokaty jest bardzo szeroka. W zależności od celu jaki będzie nam przyświecał możemy wybrać różne rodzaje lokat bankowych tak by odpowiadały one naszym oczekiwaniom i potrzebom. Jednym z pierwszych parametrów jakie powinniśmy rozważyć to fakt czy poszukujemy lokaty długo czy też krótkoterminowej. Będą one różniły się znacznie oprocentowaniem. Jednak w przypadku lokat krótkoterminowych nie musimy zamrażać na tak długi okres pieniędzy. Zasada jest prosta – im dłuższa lokata, tym więcej zarobimy. Jednak powinno być to uzależnione od tego czy pieniądze nie zyskają więcej będąc w obrocie. Jeśli mamy do dyspozycji większe kwoty na przykład powyżej 10 tysięcy złotych w przypadku planowania lokaty długoterminowej możemy zwykle dodatkowo negocjować oprocentowanie. Warto o tym pamiętać, ponieważ wszystkie instytucje finansowe poza ofertą standardową mają także możliwości uszycia propozycji wybitnie na naszą miarę. Oczywiście pod warunkiem, że także strona bankowa będzie czerpała z takiej oferty zyski, co w przypadku długoterminowych lokat wysokich kwot ma miejsce.