Jak urządzić pokój dla chłopca

Jak urządzić pokój dla chłopca

Jak urządzić pokój dla chłopca

Urządzanie pokoju dziecinnego to nie lada wyzwanie. Gdy czekamy dopiero na narodziny maluszka, wówczas warto wykorzystać ten czas i przemyśleć, jak urządzić pokój dla chłopca, na którego czekamy. Błękity i pastele to dobra opcja, ale tylko na pierwszych kilka miesięcy – z czasem dziecko potrzebuje nieco mocniejszych bodźców kolorystycznych. Warto zastanowić się nad badaniami, według których niemowlaki nie widzą jeszcze kolorów, a najlepiej rozróżniają figury w bieli i czerni. Dobrze jest więc wybiec myślami trochę w przyszłość i urządzić chłopcu pokój z wykorzystaniem czerni i bieli waśnie.

Uniwersalna biała ściana, białe łóżeczko, białe mebelki do pokoju, a jedna ze ścian pomalowana tablicową farbą – idealną na czas, gdy maluch zacznie raczkować i chwytać w dłoń różne kredki i kredy. Wtedy będzie miał swoje pole do popisu i będzie mógł ćwiczyć swoje paluszki. W pokoju dla niemowlaka ważnym meblem jest też wygodny, głęboki fotel, najlepiej z podnóżkiem – to rozwiązanie dla mamy, która będzie spędzała długie godziny karmiąc i trzymając malucha na kolanach.

Nie przesadź

W pokoju chłopca warto nie eksponować zbyt wielu kolorowych zabawek, obrazków czy innych bodźców. Niech urządzanie przestrzeni dla dziecka następuje z biegiem czasu. Od samego początku warto zadbać jedynie o ciekawe obrazki na ścianach i uniwersalne białe mebelki. Z czasem mebelki te możemy przemalować, na ścianach zawiesić kolorowe plakaty czy specjalne naklejki na ściany z bohaterami ulubionych bajek. W ten sposób pokój będzie rósł razem z dzieckiem.

Co powinno się znaleźć w pokoju

Jako rodzice zadbajmy o to, by w takim pokoju znalazł się niewielki stolik z krzesełkiem, który przez pierwsze 6-7 lat życia dziecka będzie mu służył co dzień do malowania czy spożywania posiłków. Wyposażmy również pokój, nawet na etapie niemowlęctwa, w wielkie kosze na zabawki – szybko się przekonamy, że nie ma tak wielkich koszy, którym udałoby się zmieścić wszystkie dziecięce zabawki, których z dnia na dzień tylko przybywa! Stwórzmy dziecku pokój uniwersalny i łatwy do utrzymania w czystości! Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie farby wodoodpornej, z której łatwo będzie usuwać plamy i inne zabrudzenia.