Gospodarstwo agroturystyczne – pomysł na biznes dla osób mieszkających na wsi

Gospodarstwo agroturystyczne – pomysł na biznes dla osób mieszkających na wsi

Gospodarstwo agroturystyczne – pomysł na biznes dla osób mieszkających na wsiJeszcze kilkanaście lat temu bardzo niewiele osób w naszym kraju słyszało o gospodarstwach agroturystycznych. Dzisiaj spędzanie urlopu w takim gospodarstwie stało się modne wśród szczególnie wśród mieszkańców dużych miast. Dla wielu rolników założenie i prowadzenie takiego gospodarstwa jest szansą na zwiększenie swoich dochodów.

Kto może założyć takie gospodarstwo?

Na jego założenie mogą zdecydować się rolnicy dysponujący odpowiednio dużym domem, aby móc przyjmować w nim turystów. Oczywiście trudno będzie przyciągnąć turystów do gospodarstwa, które leży w mało atrakcyjnej okolicy. Dlatego największe szanse na powodzenie mają rolnicy, których gospodarstwa położone są w miejscowościach położonych nieopodal jezior, lasów, czy bardzo blisko szlaków turystycznych.

Jaka oferta jest w stanie zainteresować turystów?

Atrakcyjne położenie gospodarstwa to zbyt mało, aby przyciągnąć turystów. Trzeba im także zapewnić komfortowe warunki w pokojach oraz bogatą ofertę usług dodatkowych. Wielu turystów chętnie przyjedzie do naszego gospodarstwa, jeśli będą mogli wędkować, wziąć udział w spływie kajakowym lub pojeździć konno. Dla mieszkańców dużych miast atrakcją może być także uczestniczenie w codziennych pracach w gospodarstwie wspólnie z gospodarzami. Możemy więc zaproponować swoim gościom na przykład pomoc w sianokosach, zwózce zboża z pola, czy wspólne pieczenie chleba. Na pewno warto dla gości przygotować miejsce na grilla lub ognisko i urządzić plac zabaw dla dzieci. Przy domu nie może zabraknąć także parkingu dla gości.

Jakie formalności są niezbędne?

Jeżeli gospodarstwo agroturystyczne otwiera osoba, która jest rolnikiem, to jedyną formalnością niezbędną przez przyjęciem gości jest zgłoszenie takiego faktu w urzędzie gminy i urzędzie skarbowym. Osoby, które nie są rolnikami, nie prowadzą gospodarstwa rolnego, a chcą otworzyć gospodarstwo agroturystyczne muszą ten fakt zgłosić w urzędzie gminy tak, jak zgłasza się każdego innego rodzaju działalność gospodarczą. Niezbędne jest w ich przypadku złożenie formularza CEIDG.