Dlaczego warto otworzyć gospodarstwo agroturystyczne?

Dlaczego warto otworzyć gospodarstwo agroturystyczne?

Dlaczego warto otworzyć gospodarstwo agroturystyczne?

Coraz częściej mieszkańcy wielkich aglomeracji miejskich decydują się na spędzenie długiego weekendu lub urlopu w gospodarstwach agroturystycznych. Ta forma wypoczynku jest szczególnie atrakcyjna dla rodzin z małymi dziećmi. Z kolei prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego jest szansą na zwiększenie dochodów osiąganych z prowadzenia gospodarstwa rolniczego.

Lokalizacja gospodarstwa

Aby móc przyjmować turystów w gospodarstwie agroturystycznym trzeba przede wszystkim być właścicielem dużego domu. Ale, aby goście wybrali na miejsce swojego wypoczynku nasze gospodarstwo, duży dom to zbyt mało. Właściciele gospodarstw położonych w mało atrakcyjnych regionach kraju nie mogą liczyć, że przyciągną do swoich gospodarstw gości. Największe szanse na zwiększenie swoich dochodów mają ci rolnicy, których gospodarstwa położone są blisko szlaków turystycznych, w miejscowościach położonych w górach, sąsiadujących z lasami lub w pobliżu akwenów wodnych.

Jaką ofertę przygotować dla gości?

Oprócz atrakcyjnego położenia gościom właściciele gospodarstwa muszą zapewnić także swoim gościom komfortowe warunki bytowe i bogatą ofertę dodatkowych atrakcji. Z pewnością wiele osób chętnie pojeździ konno, spędzi czas na łowieniu ryb lub weźmie udział w spływie kajakowym. Nawet pomoc gospodarzom w ich codziennych pracach w gospodarstwie może być dla mieszczuchów niezwykle atrakcyjna. Gospodarze mogą więc zaproponować gościom pomoc w zwożeniu zboża z pola, wspólne pieczenie chleba, pomoc przy sianokosach. Najmłodszym gościom może spodobać się karmienie kur. Dla gości warto przygotować także miejsce na ognisko lub na grilla oraz plac zabaw dla dzieci. Przy domu musi się również znaleźć parking dla zmotoryzowanych gości.

Formalności

Rolnicy, którzy chcą prowadzić gospodarstwo agroturystyczne muszą tylko ten fakt zgłosić w urzędzie gminy. Osoby, które nie prowadzą gospodarstwa rolnego i nie są rolnikami powinny zarejestrować działalność gospodarczą wypełniając i składając w urzędzie gminy wniosek CEIDG.