Czym jest ubezpieczenie OC i dlaczego się przydaje?

Czym jest ubezpieczenie OC i dlaczego się przydaje?

Czym jest ubezpieczenie OC i dlaczego się przydaje?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za jego nieposiadanie grożą poważne kary finansowe. Wydaje się jednak, że wymogi polskiego prawa to nie jedyny powód, dla którego warto posiadać tak zwane autocasco.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Rozwinięcie skrótu ubezpieczenie OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Innymi słowy, jest to po prostu ubezpieczenie, z którego pokryte zostaną ewentualne koszty spowodowane przez wypadek, który wydarzył się z oczywistej winy ubezpieczonego. Chodzi tu o straty w postaci uszkodzonego pojazdu, zniszczonego mienia, jak i utraty zdrowia lub życia.

Dlaczego warto?

Jak już wspomniano, kierowcy nie mają zwykle wyboru, jeśli chodzi o kupno ubezpieczenia OC, gdyż jego posiadanie jest wymagane przez polskie prawo. Wydaje się jednak, że warto je posiadać również z innych względów.
Przede wszystkim, nawet najostrożniejszy kierowca może spowodować wypadek. Wiele osób sprzeciwia się obowiązkowi wykupowania OC twierdząc, że jeżdżą tak ostrożnie, że nigdy nie spowodują wypadku. Jednakże, każdy może się przecież zagapić, zamyślić czy też po prostu mieć nieco gorszy dzień. Jeśli w razie wypadku nie posiada się aktualnego ubezpieczenia OC odszkodowanie za szkody trzeba zapłacić samodzielnie. Ponadto, należy jeszcze doliczyć niemałą grzywnę za nieposiadanie ubezpieczenia.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC?

Warto zauważyć, że obecnie ceny ubezpieczeń OC dosyć drastycznie rosną. Dlatego też, kierowcy nie wybierają już pierwszego lepszego ubezpieczenia, lecz wyboru dokonują bardzo uważnie. Wydaje się, że warto korzystać z porównywarek ubezpieczeń. Jednakże, aby otrzymać szybką i trafną wycenę trzeba przygotować odpowiednie dokumenty. Potrzebny będzie oczywiście dowód rejestracyjny samochodu. Ponadto trzeba mieć przy sobie prawo jazdy oraz dostarczyć informacje na temat przebiegu poprzedniego ubezpieczenia. Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju bonusy i ulgi.
Jeśli chce się ubezpieczyć samochód, którego nie zdążyło się jeszcze na siebie zarejestrować potrzebny jest poprzedni dowód rejestracyjny oraz umowa kupna pojazdu. W tym przypadku również należy podać wszelkie informacje na temat tego, jak przebiegało poprzednie ubezpieczenie OC danego pojazdu.

Poznaj warunki OC na stronie http://www.mtu24.pl/ubezpieczenie-oc-komunikacyjne/