A może do Zakopanego?

A może do Zakopanego?

A może do Zakopanego?Zakopane położone u podnóża Tatr to miasto, które tętni życiem praktycznie przez cały rok. Pusto jest tutaj chyba tylko w listopadzie, kiedy dni są zbyt krótkie na długie wycieczki po górach, a śnieg jeszcze nie spadł. Miasto jest idealne na letnie lub zimowe kolonie młodzieżowe.

Zakopane przyciąga turystów od bardzo dawna, od czasów, kiedy zakochał się w tym prowincjonalnym miasteczku Stanisław Witkiewicz i jego syn Stanisław Ignacy. W XIX wieku, kiedy do Zakopanego przyjeżdżali Witkiewiczowie i inni znamienici artyści centrum miasta była ulica Kościeliska. Warto poświęcić jedno popołudnie na spacer po tej ulicy. Stoją przy niej piękne wille, których część została została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. Warto wejść na mijany po drodze cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Spędzając kolonie w Zakopanem nie warto ograniczyć się tylko do podziwiania piękna gór z daleka. Trzeba ich potęgi doświadczyć z bliska. Niekoniecznie musimy się na nie wspinać. W ciągu kilku minut możemy znaleźć się na szczycie Gubałówki. Wywiezie nas tam kolejka linowa w ciągu zaledwie 5 minut. Na Gubałówkę bardziej wytrwali chętnie wybiorą się pieszo. Trudy wędrówki wynagrodzi im wspaniała panorama. Przy dobrej pogodzie widoczne są nie tylko polskie i słowackie Tatry, ale także pasmo Babiej Góry. Nie musimy się także wspinać na Kasprowy Wierch, zawiezie nas tam komfortowa i nowoczesna kolej linowa. Bilety na kolej na Kasprowy Wierch warto rezerwować wcześniej, aby uniknąć kilkugodzinnego stania w kolejce. Kolonistów przyciągnie jak magnes także największa skocznia narciarska w Polsce, Wielka Krokiew. Obowiązkowy jest także spacer Doliną Kościeliską. To nie wymagająca wędrówka, z jej przejściem poradzą sobie nawet najmłodsi. Przy okazji można zobaczyć: Jaskinię Mroźną, Mylną (potrzebne własne latarki!) oraz Wąwóz Kraków. Wędrówkę po Dolinie Kościeliskiej zakończymy w schronisku na Hali Ornak, skąd można się wybrać na krótką wycieczkę nad Smreczyński Staw. Wyprawa nad staw zajmie około 60 minut w obie strony.